קצת על החיים

רחוב הרכבת 23 בקעה, ירושלים  טל. 02-6734-360  נייד 054-465-8482  פקס 02-671-3032

קישורים שימושיים
חלומות,חולמים ודרך העבודה עם החלום

לעולם אין לשבור או לרמוס מגננות פסיכולוגיות, אלא להמס אותן בעזרת חום אנושי.

את האהבה, כמו הצדק, מוכרחים לראות על מנת לעשות. כדי שהאהבה תהיה בעלת משמעות ותוכן, היא צריכה שיהיו לה ביטויים גלויים וניתנים להבחנה. כשמדובר באהבה, מה שאתה רואה (שומע ומרגיש) הוא מה שאתה מקבל.

המזל הוא הדבר החשוב ביותר בחיים – מחשבה מפוכחת למדי עבור פסיכולוג שהציב לעצמו מטרה לעזור לאנשים לשנות את הדרך שבה הם חיים. החל מן המפה הגנטית שלנו, המזל מעצב ומפסל את חיינו.

הכעס נובע מן הפאסיביות, ושיכוך הכעס מפיח אנרגיה בפאסיביות והופך אותה לפעילות. בתקופת הילדות הפאסיביות שלנו מושרשת בתוך הסיטואציה, אך בתור מבוגרים עלינו לקחת אחריות על הפאסיביות שלנו והבגרות מחייבת אותנו להיות תקפים, מפה שעלינו לנטרל את הכעס.

בזמנו של פרויד, הסוד הקטן והמלוכלך היה המיניות, ואילו כיום הסוד הקטן והמלוכלך הינו הזעם והשינאה.

השינאה והזעם יכולים לקשור אותנו אל מישהו באותה מידה חזקה כמו האהבה.

אחת מן המשימות הבסיסיות של התרפיה היא להגביר את אלמנט הפנטזיה. התעוקה הפסיכולוגית היא במהותה השמת סייגים לרגשות והגבלת הפנטסיה; ומשימתה הבסיסית של התרפיה היא לבטל את הסייגים הללו ולהוציא לחופשי את הרגש ואת הפנטסיה. העשייה של דבר אצילי ושונה, תמיד מערבבת את היכולת לדמיין תחילה את הפעילות או הגישה החדשה; הפנטסיה היא התנאי המקדים של החדשנות.

אהבת אם הינה קסומה במובן שהיא יכולה להפחית מחוויית הכאב באופן משמעותי. כשילד נפגע ואיתו ישנה דמות אימהית בכדי להכיל את הילד ולהתייחס באמפתיה אל חוויית הכאב שלו, הכאב אשר נחווה מצטמצם לכדי מחצית. היכולת להכיל את כאבו של האחר היא אחת הסודות של נישואים טובים, ושל תרפיה טובה.

אחת השאלות השימושיות והחיוניות ביותר שאנו יכולים לשאול, היא: "מדוע הדבר הזה קורה דווקא בזמן הזה ולא בזמן אחר"? לא בהכרח נמצא תשובה ברורה עבור שאלה זו, אך עצם השאלה תמיד תחולל קו מחשבה מעניין ופרודוקטיבי. מפה נגזרת השאלה: "מתי זה התחיל"? שגם היא מובילה אל ערוצי חשיבה פוריים. במערב הנחילו לנו את הרעיונות הסובבים סביב סיבה ותוצאה; בעוד שבמזרח הדגש הוא על אילו דברים מתרחשים באותו זמן; צורת חשיבה מזרחית זו יכולה להיות יצירתית ביותר. 

חזרה לראש הדף
באופק הזה- שיר על תהליך הטיפול והחיים)