אז איך זה עובד
עשרה עקרונות למטופל


מאת: ג'רלד שונוולף

1 .     לחשוף בפני המטפל כל רגש כלפיו :
למשל, אם אתה לא סובל את הגרביים שלו, תגיד. כשלדעתך, הוא מתנהג בטיפשות לפעמים, תגיד. כשבא לך להרוג את המטפל שלך, תגיד. כשהוא משעמם אותך, תגיד. אם התאהבת במטפל, תגיד. אם אתה פוחד ממנו, מקנא בו, אם הוא מעצבן אותך, תגיד. אם אתה מעריץ אותו, תגיד. אם אין לך שום רגש כלפי המטפל ואינך חושב עליו אפילו לרגע, תגיד.
זה חיוני להתקדמות הטיפול שלך.

2.     לשאול כל שאלה שמעוררת חשש:
איזו הכשרה עבר המטפל? כמה זמן היה בטיפול? איך חיי המין שלו? יש לו מערכת יחסים בריאה? יש לו מושג מהי מערכת יחסים בריאה? תשאל אותו אם אפשר לתת בו אמון, כשאינך בטוח בכך, ואם הוא מנסה לתמרן אותך , כשנדמה לך שזה המצב. תשאל אם הייתה לו מחלת מין, אם הוא מבין באמת את המושג "נרקיסיזם קמאי".
 תשאל, כך תדע עוד על המטפל שלך ועל עצמך.

3.     להסתכן:
כדאי להיענות לתרגילים שונים שהמטפל מציע. תרגילים כאלה נועדו לחשוף ולפתור מחסומים נפשיים; ככל שמשלימים אותם מהר יותר כך מתגברים מהר יותר על עצירות בהתקדמות. אם התבקשת לשחק תפקיד, למסור אסוציאציות חופשיות, לשכב על המזרן ולצרוח, לצייר חלום, לעמוד מול המראה ולהוציא לשון, לרקוע ברגליים בזעם בחדר, תעשה את זה, ובמעורבות מלאה!
 מאוחר יותר, תבין מדוע ביקש ממך המטפל לעשות את הדברים המוזרים האלה.

4.     לומר כל מה שעולה על הדעת:
טיפול איננו שיחה רגילה, אין צנזורה בטיפול. תן לעצמך לומר שטויות, דברים לא קשורים, אמירות מתנשאות. תהיה וולגארי, עוקצני, פורק-עול מהפכני ואנטי- ממסדי, תן לעצמך להיות מי שתמיד דמיינת להיות, אך חששת לחשוף. תאמץ דמויות חדשות, תיהנה!
 זו ההזדמנות שלך לגלות את האני האמיתי שלך.

5.     לנסות לחשוף את חולשות המטפל: 
בדיוק, תסתער על החולשות של המטפל שלך. אם אתה מסוגל לתמרן את המטפל שלך או לשלוט בו, להוציא אותו מכליו או לפתות אותו, לך למטפל אחר. הוא לא בריא או כשיר מספיק בשבילך. (זקוק לטיפול נוסף, כנראה). לעומת זאת, אם לא תצליח לגלות את חולשות המטפל שלך, סביר שתעמוד בפני הסכנה שממנה חששת מלכתחילה: שתתאהב בו. (בפסיכולוגיה מכנים זאת "העברה חיובית").
כשזה יקרה, הטיפול יתחיל לזוז באמת.

 

6.     לחקור את היצירה הלא-מודעת:
תביא לטיפול חלומות שלך, פנטזיות שלך, ציורים שציירת, שירים שאתה אוהב, ריקודים שלך, שירה שכתבת, צילומים שלך, סיפורים שלך: הם מפת הדרכים אל הלא-מודע שלך. אם בחלומות מופיעים תדיר עכבישים שטורפים פרות-משה-רבנו, יש לזה משמעות. אם בציורים שבות ומופיעות ילדות קטנות מבוהלות, יש לזה משמעות. אם השירים שלך  עצובים, ואהבה נכזבת היא מוטיב חוזר בהם, יש לזה משמעות. אם במחולות שיצרת חסר מגע עם הזולת, יש לזה משמעות. אם אתה כותב סיפורים על אנשים שמתעללים בגופך או בנפשך, יש לזה משמעות.
 חקר הסמלים של יצירתך עשוי להיות המפתח לממשות שלך.

 

7.     לנתח, לנתח ושוב, לנתח:
כדאי להיפתח לניתוח של יחסים בין אישיים, ולא רק בינך להורים, אחים ואחיות וחברים, אלא גם בינך למטפל. שמת לב שאתה כועס מיד לאחר כל שיחת טלפון עם אימך, מבלי לדעת מדוע? תנתח מקרה כזה. איבדת עניין במין? תחפש את מקור הבעיה. עולה בך סלידה כלפי המטפל? תנתח את מקורותיה. כשתבין מה עשו לך בעבר ואיך זה משפיע על התנהגותך בהווה, תוכל להתגבר על מעצורים רבים בדרך לתקשורת בריאה.
 ניתוח מוביל להבנה שמובילה לשינוי.

8.     לבטא רגשות:
לצחוק, לבכות, לצעוק, להשתולל, לזעום, לצרוח, להיאנח, ליילל, לשאוג בצחוק, לצווח, להרביץ, ללהג, לבעוט, לנבל את הפה, לנחור בבוז, להוציא לשון, לקפץ במקום, כדאי לנסות בטיפול כל אחד מאלה ( או את כולם בבת אחת!). תרגיש טוב יותר אחר כך, וגם תלמד משהו. אולי תלמד למשל, שחיית במשך שנים רבות במתח כרוני, בגלל רגשות שהדחקת ללא צורך. לאחר מכן, אולי תבין גם למה הדחקת אותם ואיך להפסיק לעשות זאת.
 התבטאות היא התקדמות.

9.     לעקוב אחרי ההתנגדויות:
צד אחד באישיותך צריך להיות מה שפסיכולוגים מכנים "האני המתבונן". צד זה כורת ברית עם המטפל. עליו לעקוב אחר התהליך הפרטי שאתה עובר, תוך תשומת לב מיוחדת  להתנגדויות שלך לכל אחד מהעקרונות שהוזכרו. כדאי לנתח את הקשר בין התנגדויות לרגשות לא מודעים, להשלכות, להעברות. האם היחס אל הפסיכולוג דומה ליחס לאב שנוא? לאם שבזים לה? לאח או אחות שהיו "ילדים טובים"?  האם הפסיכולוג הוא גורם סמכותי שיש לרצותו או לקרוא עליו תגר (במקום שיהיה בן ברית בהרפתקה טיפולית)?
 ניתוח ההתנגדויות עשוי להיות המפתח להתקדמות הטיפולית.

10.  לשלם תמיד בזמן. ברצינות!
אחריות כלפי המטפל היא הכנה לאחריות ב"עולם האמיתי". כשעומדים בכל התחייבות, ובכללן גם באלה הכספיות, החיים מתנהלים בצורה חלקה יותר. כשהחיים מתנהלים בצורה חלקה יותר, מרוצים מהם יותר וכשמרוצים יותר, התפוקה גדלה ואפשר להרוויח יותר כסף, כדי לשלם אותו לפסיכולוג.
 ככל שהאחריות לטיפול גדולה יותר והמחויבות אליו רבה יותר, כך הוא משתפר.

 

נ.ב
עוזר להתייחס אל הטיפול, לא כאל תהליך החלמה ממחלה, אלא כאל דרך להארה. כולנו יציריה של חברה לא מוארת, שבה בני אדם משפיעים על אחרים מבלי שיהיו מודעים לכך, ופוגעים באחרים מבלי להיות ערים לכך. הטיפול נועד לחלץ אותך מאורח חיים לא מואר. רוב החברה חי בצורה לא מודעת. מטופלים נעשים מודעים, בהדרגה.


כדי לשמור על נוסח הפניה האישית, תורגמו כל הגופים ללשון זכר.  כל פנייה בלשון זכר מכוונת לזכר והן לנקבה.

Gerald Schoenewolf; VOICES: The Art And Science of Psychotherapy, Summer 1987, pp. 59-63

רחוב הרכבת 23 בקעה, ירושלים  טל. 02-6734-360  נייד 054-465-8482  פקס 02-671-3032

חזרה לראש הדף